אלימות בין בני זוג

אלימות בין בני זוג

אלימות במשפחה באה לידי ביטוי במגוון אופנים. בפעמים רבות, אלימות במשפחה באה לידי ביטוי באלימות בין בני זוג, אך אלימות במשפחה גם יכולה לידי ביטוי באלימות בין הורים לילדים, בין אחים, בין נכדים לסבים וסבתות ועוד. במאמר שלהלן, נבקש להסביר מהי אלימות במשפחה – בין בני זוג. כלומר, כיצד אלימות בין בני זוג באה לידי ביטוי וכיצד ניתן להתמודד עמה וכל זאת לידיעתכן/ם ונוחיותכן/ם הגולשים והגולשות, כדלקמן:

אלימות במשפחה – הסבר כללי

אלימות במשפחה ובפרט בין בני זוג, יכולה לבוא לידי ביטוי במספר אופנים. האלימות המוכרת ביותר, היא אלימות פיזית. אלימות פיזית, כשמה כן היא, אלימות שמופנית מבן לבת הזוג או להיפך, אשר כוללת – דחיפות, הכאות, יריקות ועוד. כמו כן, אלימות פיזית יכולה לבוא לידי ביטוי בשימוש בעצמים מסוימים, לדוגמא – אלימות הכוללת שימוש בנשק, שימוש בחפצים ועוד. זאת ועוד, אלימות פיזית לא חייבת לבוא לידי ביטוי רק באלימות פיזית כפי שתיארנו, אלא גם להיות אלימות מינית, כלומר – תקיפה מינית, לדוגמא – אונס בין בני זוג, מעשה מגונה בין בני זוג וכן מעשה סדום. כל אלו – הן עבירות מין, אך הן גם עונות על הקטגוריה של אלימות מינית.

אין ספק שסממנים אלו, של אלימות פיזית, מעבר לפגם המוסרי הנלווה להם, הם סממנים מסוכנים מאוד. יודגש כי כל שימוש באלימות פיזית, כלפי בן או בת זוג, מהווה עבירה פלילית. חוק העונשין, התשל"ז – 1977, קובע כי תקיפה של בן או בת זוג וכן גם קטין חסר ישע (כאשר מדובר באלימות בין בני משפחה), היא עבירה פלילית שהעונש בגינה עשוי להגיע עד 6 שנות מאסר. מכאן, שהאלימות הפיזית, היא הסממן הראשון לאלימות במשפחה. העונש בגין עבירות מין, החל מעבירת אונס ועד עבירת מעשה מגונה ומעשה סדום, אפילו אם אלו נעשות בין בני זוג, עשוי להגיע עד 20 שנות מאסר.

הסוג השני של אלימות במשפחה, בא לידי ביטוי באלימות נפשית. אלימות נפשית, לא נעשית תוך שימוש בכוח, אלא באמצעות מלל. לדוגמא, אלימות מילולית היא סיטואציה שבה בן זוג מאמלל את בן הזוג האחר במשך שנים, משפיל אותו, צועק עליו, "מקטין" אותו בכל הזדמנות, מתעלל בו רגשית ונפשית בכל דרך אפשרית ועוד. אלימות נפשית ורגשית, היא אלימות שיש לה פן לא מוסרי. אגב, אלימות מילולית ורגשית, יכולה גם להתבטא באיומים, שמהווים עבירה פלילית, שהעונש בגינה עשוי להגיע עד 3 שנות מאסר.

סוג שלישי של אלימות במשפחה, בפרט בין בני זוג, הוא אלימות כלכלית. למעשה, המונח אלימות כלכלית הוא מונח שלא היה מוכר עד השנים האחרונות. אלימות כלכלית, היא סיטואציה שלרוב מתרחשת בין בני זוג. מדובר בסיטואציה שבה צד לזוגיות, מנהל את כל ההיבטים הכלכליים, לרבות ההוצאות וההכנסות של התא המשפחתי, כאשר הוא מונע מהצד השני כל גישה אליהם. לאחרונה אף עלתה הצעת חוק בנושא, שהגדירה היטב מהי אלימות כלכלית – "התנהגות סדרתית ונמשכת של בן זוג או בן משפחה המהווה כפייה, הטעייה או שליטה שאינה סבירה בבן זוגו או בבן משפחתו". מדובר בהצעת חוק למניעת אלימות כלכלית בין בני זוג ובני משפחה, התשע"ה – 2015.

התמודדות עם אלימות במשפחה:

כאמור, במאמר זה, אנו מבקשים להתמקד באלימות בין בני זוג. לכן, חשוב לנו להדגיש כי אלימות בין בני זוג, יכולה להתקיים על ידי שני הצדדים, בין אם על ידי הבעל ובין אם על ידי האישה. עם זאת, כדי להתמודד עם אלימות, אפשר לפעול במספר מישורים, כדלקמן:

פניה למשטרה – ההמלצה הזו, בעיקר מכוונת למי שסובל מאלימות פיזית. אלימות פיזית, כפי שתיארנו, היא עבירה פלילית ולכן הדרך הטובה ביותר להתמודד עמה, היא באמצעות פניה למשטרה.

הוצאת צווי הרחקה – ניתן צו הרחקה להוציא כלפי אדם אשר פוגע בשגרת חייכם, ברכושכם או בביטחונכם. לכן, אם אתם סובלים מאלימות במשפחה, הרי שבקשה למתן צו הרחקה, היא פעולה מומלצת.

פניה לייעוץ משפטי – הדבר החשוב ביותר שכדאי לעשות כאשר אתם סובלים מאלימות במשפחה, הוא לפנות לעורך דין משפחה, על מנת לקבל ייעוץ משפטי ספציפי וכן ליווי משפטי.

בחינת אפשרות להגשת תביעה אזרחית – אלימות כלכלית, נפשית ופיזית, עשויות להסב נזק רגשי ונפשי ונזק פיזי. לכן, במידה ואתם סובלים מאלימות במשפחה מכל סוג, כדאי לבחון אפשרות להגיש תביעה נגד מי שנוהג כלפיכם באלימות.

השאר תגובה

דילוג לתוכן