אלימות במשפחה

אלימות במשפחה

אלימות במשפחה היא תופעה כואבת אשר יכולה להתקיים בין בני זוג, בין הורים וילדים וגם להפך. אנשים רבים מתביישים בכך ולכן מעדיפים לא לעשות דבר ופשוט לסבול בשקט, לעיתים אף במשך שנים. מי שסובל מאלימות ולא מדווח על כך ולמעשה חי עם הסיטואציה, עשוי להינזק קשות, הן בהיבט הפיזי והן בהיבט הרגשי והנפשי.

ישנם סוגים רבים של אלימות ובמאמר זה נפרט עליהם. בנוסף, נציע אפשרויות שבהן ניתן לפעול אם אתם חווים אלימות במשפחה וכל זאת לנוחיותכם/ן גולשים וגולשות יקרים/ות:

בפתח הדברים נבהיר, כי המאמר נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד, אך הוא פונה לשני המינים.

מהי אלימות במשפחה?

תופעת האלימות יכולה להופיע בתדירות וחומרות שונות. תופעת האלימות המוכרת ביותר והידועה היא אלימות פיזית – שהיא הפעלת כוח בעזרת הגוף, כמו דחיפה, סטירת לחי, חניקה או באמצעות חפצים, כמו זריקת פריטים על אדם אחר, הכאה באמצעות חגורה, כיבוי סיגריה על גוף ועוד.

סוג אחר של אלימות במשפחה, בא לידי ביטוי באלימות מילולית, אשר לכאורה יש לה חשיבות מועטה יותר מאשר לאלימות הפיזית. אך זוהי טעות, כיוון שלעיתים תכופות, אלימות זו גורמת להשפלה ולפגיעה נפשית קשה. יתרה מכך, גם איומים נכללים במונח אלימות מילולית, אך איומים נחשבים כעבירה בפני עצמה לפי חוק העונשין, התשל"ז – 1977 (להלן: "חוק העונשין").

אלימות נוספת היא אלימות מינית, הכוללת כל עבירת מין, החל מעבירת אונס ועד עבירות של הטרדה מינית, מעשים מגונים ועוד.

עוד סוג של אלימות שהופכת להיות מוכרת יותר ויותר בשנים האחרונות, הוא אלימות כלכלית. המאפיין העיקרי באלימות זו, הוא שליטה של אחד מבני הזוג על כל ענייני הכספים והכלכלה של בני הזוג. אלימות כלכלית, עשויה למשל לבוא לידי ביטוי בדרישה לקבל דיווח מפורט בגין הוצאות ואף הקצאת כספים מינימלית לצד הנפגע.

אם נסווג את סוגי האלימות, נוכל לקבוע כי אלימות פיזית ומילולית, לרבות איומים, הטרדות ואלימות המינית, הן סוגי אלימות שמוכרות כעבירות פליליות, הקבועות בחוק העונשין. מנגד, אלימות כלכלית ואלימות נפשית אינן נחשבות כעבירות פליליות, אך הקורבן יכול להגיש תביעה אזרחית בגינן.

דרכי התמודדות עם אלימות במשפחה

כדי להתמודד עם אלימות במשפחה, ישנן מספר אפשרויות:

אפשרות ראשונה היא הגשת תלונה במשטרה. הרי מדובר בעבירות פליליות שאף עשויות להסתיים במוות, כפי ששמענו בתקשורת, לא אחת. אם עברתם תקיפה פיזית או מינית על ידי קרוב משפחה, יתכן שלא יהיה לכם קל, אך תלונה במשטרה היא הצעד הנכון. כיום השוטרים עוברים הדרכות להתמודדות עם תופעת האלימות, החל מהשלב ההתחלתי כאשר מוגשת תלונה ועד הליווי והתחקור של הצדדים בדגש על הקורבן. כמו כן, קורבן עבירה זכאי כיום להגנה, למידע ולזכויות נוספות, שבעבר לא היו מוכרות.

אפשרות שנייה ושכיחה במצבים אלו, היא לפנות לבית המשפט ולעתור לקבלת צו הרחקה מתוקף החוק למניעת אלימות במשפחה, תשנ"א – 1991. הקורבן יכול לפנות לבית המשפט לענייני משפחה או לבית משפט השלום, בבקשה לקבל צו הרחקה מפני בן הזוג או בן המשפחה האלים. חשוב לדעת כי צווים אלו זמניים ויש לבקש להאריך אותם, בכל פעם.

אפשרות שלישית, היא תביעה אזרחית נגד קרוב משפחה אלים, כאשר מדובר בנזקים נפשיים וגופניים. בגלל שאלימות במשפחה היא קשה מנשוא ומובילה לחוויות טראומטיות, אזי הוקמו ארגונים אשר מלווים את נפגעי העבירה לאורך ההליך, מייעצים לקורבנות ומטפלים בהם בעזרת עבודה פסיכולוגית וסוציאלית.

בשולי הדברים נעיר, כי כאשר מדובר באלימות נגד נשים, הרי שאז, ברוב המקרים, אחד הצעדים הראשוניים שמתבצעים, הוא פינוי האישה והילדים למקלט לנשים מוכות כצעד למניעת סכנה לחייהם. עוד נעיר, כי מופעלים קווי חירום במשך כל היממה, לקבלת תלונות בגין אלימות במשפחה נגד ילדים ונגד נשים. כמו כן, מופעלים הוסטלים טיפוליים לגברים אשר עוברים סדנאות לשליטה בכעסים ובמקרים רבים הם מצווים ללכת לשם על ידי בתי המשפט. חשוב מאוד להתמודד עם תופעת האלימות ברגע שהיא מתחילה, כי אחרת המצב עלול להחמיר ואף להסתיים במוות.

לסיכום

אלימות במשפחה היא תופעה שקיימת – לצערנו – בכל סוגי האוכלוסיות, העדות והמעמדות. כיום קיימת הכרה בסוגים רבים של אלימות. חלקם נכללים בחוק העונשין ומהווים עבירה פלילית וחלקם מוכרים בתור עוולה אזרחית ולכן הקורבן יכול להגיש תביעה בגין עוולה נזיקית. כיום, בשל המודעות לכך שתופעת האלימות במשפחה היא טראומטית וקשה, קיימות מגוון אפשרויות, שקורבנות יכולים להיעזר בהן. לסיום, מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ של עורך דין ולכן, במידה ונתקלתם באלימות במשפחה, יש לפנות לעורך דין בעל ניסיון בתחום, לשם ליווי וייעוץ.

השאר תגובה

דילוג לתוכן