ביצע עבירות נגד ביטחון המדינה – וקיבל 14 שנות מאסר:

ביצע עבירות נגד ביטחון המדינה - וקיבל 14 שנות מאסר:

המאמר נכתב בשיתוף עם משרד עורכי דין מיקי חובה

פלוני, נכנס ארצה שלא כחוק ובמהלך עבודתו בתוך שטח מדינת ישראל, גמלה בליבו לפתע החלטה לפגוע בחיילי צה"ל. הוא אכן החל לעקוב אחר חייל ובשלב מסוים, דקר אותו עם מברג. החייל התנגד ונאבק ופלוני ברח מהמקום עד אשר נתפס. הוא הורשע בבית המשפט המחוזי ועונשו נגזר. מה קבע בית המשפט המחוזי? והאם בית המשפט העליון התערב בהחלטה? על כך, במאמר שלהלן.

נעיר, כי המאמר שלהלן, הוא מאמר תוכן בלבד ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי ספציפי.

עובדות המקרה:

כאמור, פלוני הורשע בבית המשפט המחוזי במסגרת הסדר טיעון, לאחר שניסה לפגוע בחייל צה"ל על רקע ביטחוני. אותו פלוני הוא תושב יהודה ושומרון, אשר נכנס ארצה שלא כחוק. העבירה שביצע, נעשתה בתאריך 30.5.16. יוער כי לצורך התקיפה, הוא הצטייד במברג מסוג פיליפס, אותו לקח מאתר בניה שבו עבד. את התקיפה הוא ביצע ברח' יגאל אלון בתל אביב, שם הבחין בחייל, אחריו החל לעקוב. בשלב מסוים, ניסה לדקור אותו ורק לאחר מאבק, נמלט מהמקום.

הוא נתפס ונעצר והוגש נגדו כתב אישום לבית המשפט המחוזי בתל אביב. עקב הפגיעה, נגרם לחייל נזק גופני, בדמות פצע דקירה בגבו ובראשו.

הכרעת הדין של בית המשפט המחוזי:

בבית המשפט המחוזי, נקבע על יסוד הסדר טיעון, כי פלוני יורשע בביצוע עבירה וכן בהתאמה, הוא הודה בעובדות כתב האישום ובמעשה החמור שביצע, שכאמור נעשה על רקע לאומני. עתה, בית המשפט המחוזי, התפנה לדון בחומרת העונש של פלוני. בהתאמה, קבע בית המשפט המחוזי, כי יש לתת משקל רב לתכנון שקדם לביצוע העבירה, עברו הפלילי של הנאשם (שהורשע בעבר ביידוי אבנים, הצתת חוטי חשמל ועוד). לאור כל אלו, בית המשפט המחוזי גזר על פלוני 12 שנות מאסר בפועל.

בית המשפט העליון – הערעור:

גם פלוני וגם המדינה פנו לבית המשפט העליון בערעור. האחד, בבקשה להקל בעונשו והשנייה, בבקשה להחמיר את עונשו. מדובר בתיק ע"פ 6838/17 מדינת ישראל נ' פלוני (פורסם בנבו). המדינה טענה כי בית המשפט המחוזי שגה בהקלה בעונש וכן העונש אינו הולם את חומרת המעשה שביצע, במיוחד מאחר ומדובר בעבירה על רקע לאומני. מצד שני, פלוני טען כי העונש שהוטל עליו הוא דווקא חמור וכן ביקש לקחת בחשבון את נסיבותיו האישיות (אמו שהתאבדה בגיל צעיר, שלילת פרנסה ממשפחתו ועוד).

הכרעתו של בית המשפט העליון:

בית המשפט העליון, מצא לדחות את ערעורו של פלוני ולקבל את הערעור של המדינה על חומרת העונש. כך יפים דבריו: "אין להמעיט בחומרת מעשיו של המערער ובפוטנציאל הנזק הטמון בהם. המערער ביצע עבירה של ניסיון רצח, לאחר שתכנן מראש לפגוע דווקא בחייל יהודי של צבא ההגנה לישראל, שהיה עבורו סמל של לאומיות יהודית. לשם כך, נטל המערער מברג אשר ישמש לו כנשק קר ותר אחר קרבן מתאים. משאיתר המערער את החייל לבוש המדים והחליט לבצע בו את זממו, הוא דקר אותו באכזריות פעם אחר פעם בראשו ובגבו, בין היתר בסמוך לעמוד השדרה הצווארי, מתוך כוונה להמיתו".

בית המשפט העליון קבע, כי עיון בתיק לגופו, מלמד על כוונה והכנה להרוג חייל, מה שמהווה נסיבה חמורה מאוד. בית המשפט העליון גם לקח בחשבון את הפגיעה שנגרמה לחייל שהותקף, הן בהיבט הפיזי ובמיוחד בהיבט הנפשי והרגשי. בית המשפט נתן משקל רב לתסקיר קורבן עבירה, שהוגש בתיק זה.

לאור כל אלו, בית המשפט העליון קיבל את הערעור על חומרת העונש והעמיד את עונשו של פלוני, על 14 שנות מאסר, במקום העונש שניתן בבית המשפט המחוזי.

השאר תגובה

דילוג לתוכן