סמים בצבא

סמים בצבא

עבירות הסמים בצבא, הינן עבירות הנתפסות כחמורות מאוד. "הראיה" לכך באה לידי ביטוי בענישה החמורה, אשר יכולה להגיע עד 10 שנות מאסר – תקופה משמעותית בהחלט. לאור חומרת העבירות ושכיחותן, במאמר שלהלן, נעסוק בדין באשר לסמים בצבא. בין היתר, נסביר מהי פקודת הסמים המסוכנים ולאחר מכן נסביר בקצרה על הליך השיפוט הצבאי הייחודי ונסקור את הדין באשר לענישה בגין ביצע עבירות סמים בצבא. כמו כן, נסביר מה חשוב לעשות, במידה ונעצרתם בחשד לביצוע עבירת סמים בצבא (רמז – רצוי מאוד להסתייע בעורך דין צבאי).

מאמר זה מובא לנוחיותכם/ן, קוראים/ות יקרים/ות ואין לראותו כתחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין צבאי.

פקודת הסמים המסוכנים:

פקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], התשל"ג–1973 (להלן: "פקודת הסמים"), מסדירה את כל עבירות הסמים. פקודה זו רלוונטית גם במערכת המשפט האזרחית וגם במערכת המשפט הצבאית. למעשה, ברירת המחדל החוקית היא, שכל סם (דהיינו – תרופה או סוג של צמח) שאינו מוגדר בפקודת הסמים בתור אסור, הוא מותר. למשל, קנאביס מופיע בפקודת הסמים בתור סם מסוכן ואסור ולכן – שימוש לרבות אחזקה ובוודאי שמסחר בו, מהווים עבירה פלילית. עם זאת, כדור "אופטלגין" אינו מוגדר בתור סם מסוכן ואסור ולכן הוא נמכר כדין בכל בית מרקחת. נוסיף כי פקודת הסמים עורכת הפרדה בין אחזקה של סם לשימוש עצמי, לבין אחזקת סם בכמות שנחשבת בתור כמות שנועדה למסחר. בפקודה קיימת תוספת, שמגדירה לצד כל סוג של סם אסור ומסוכן, את הכמות המוגדרת בתור כמות לאחזקה. אחזקה של קנאביס בכמות הגדולה מ-15 גרם, תיחשב בתור אחזקה לצרכי גידול וסחר. אחזקה בכמות קטנה יותר תיחשב בתור אחזקה לשימוש עצמי. במערכת המשפט הצבאית, אין בהכרח הפרדה. נסביר זאת בהמשך המאמר.

הליך השיפוט הצבאי:

חוק השיפוט הצבאי, התשט"ו–1962 (להלן: "חש"ץ"), הינו החוק המעגן את כל הנושאים המרכיבים את מערכת המשפט הצבאית. מערכת זו כפופה לצבא ההגנה לישראל וגם תואמת את מאפייניו. עם זאת, מערכת המשפט הצבאית גם "יונקת" את ערכיה ועקרונותיה ממערכת השיפוט האזרחית הכללית.

לשם הבנת הנושא המשפטי, יש להכיר את סוגי אכיפת העבירות במערכת הדין הצבאית:

דין משמעתי – מתקיים במסגרת היחידה, על ידי קצינים המאושרים לכך.

הליך צבאי פלילי – שהוא הליך חוץ יחידתי. החקירה יוצאת מתחום יחידתו של החייל אל המשטרה הצבאית החוקרת (שהיא המקבילה למשטרת ישראל, במסגרת הצבאית), במידה ויבוססו החשדות, יועבר התיק לפרקליטות הצבאית, שם יוחלט אם יוגש כתב אישום נגד חייל שנחשד בביצוע עבירה פלילית–צבאית. לאחר הגשת כתב אישום, ההליך ינוהל בבתי הדין הצבאיים.

ענישה על עבירת הסמים בצבא:

הענישה בכל הנוגע לעבירת סמים בצבא, שונה מהותית מהענישה באזרחות. הענישה בגין עבירות סמים במסגרת הצבא, חמורה יותר משמעותית. לדוגמא: אזרח שייתפס עם כמות המוגדרת בפקודת הסמים לשימוש עצמי ואין לו עבירות סמים נוספות, ככל הנראה לא יוגש נגדו בעניינו והוא ישוחרר ללא כל הליך פלילי וזאת במסגרת הדין האזרחי. לעומת זאת, במסגרת הצבאית, אין כל חשיבות לכמות הנתפסת ואין גם התייחסות לסוג החומר הנתפס, דבר שאליו מתייחסים רבות בפסיקה האזרחית וגם בהנחיות הפנימיות של גופי אכיפת החוק האזרחיים.

כאמור, הענישה במסגרת הצבאית בגין עבירות סמים, הינה חמורה מאוד. כך למשל – סוגי העונשים על עבירות הסמים בצבא הם: שלילת רישיון צבאי ו/או אזרחי, מאסר ממושך כאשר מאסר מעל 3 חודשים יגרור רישום פלילי–אזרחי, הורדת סיווג ביטחוני צבאי ושינוי שיבוץ בתפקיד הצבאי לפי ראות עיניו של בית הדין הצבאי, שבו מתבצע הליך השפיטה בצה"ל.

התמודדות – עורך דין צבאי:

במידה ונעצרתם בחשד לביצוע עבירת סמים במסגרת הצבאית, כדאי קודם כל לפנות לעורך דין צבאי. עם זאת, אנו מציעים גם לפעול כדלקמן:

א. ככלל, אנו לרוב ממליצים להימנע ממסירת גרסה לחוקרי המשטרה הצבאית, עד אשר קיבלתם את הזכות להיוועץ בעורך דין.

ב. חשוב מאוד שתדעו: חל איסור על עריכת בדיקת שתן, אלא לפי צו.

ג. דעו לכם, גם חיפוש במכשיר הטלפון הנייד שלכם, מחייב צו מבית הדין.

ד. הטיפ האחרון נוגע שוב לחשיבות של הייצוג המשפטי – עורך דין צבאי נתון לבחירתו של הנחשד ו/או הנאשם. הנ"ל יוכל לסייע מאוד לחשוד או אדם שהוגש נגד כתב אישום וזאת לאור ניסיונו של עורך הדין הצבאי בהליך האמור ותחום ההתמקצעות שלו.

השאר תגובה

דילוג לתוכן