עבירות מחשב – מה חשוב לדעת?

עבירות מחשב - מה חשוב לדעת?

כיום, המחשבים הם כלי עבודה, והם אפילו כלי מחייה, שכן רוב האנשים "מחוברים" למחשב (לרבות טלפון סלולרי),במשך שעות רבות מהיממה. עם זאת, להתקדמות הטכנולוגיה וליתרונות הנלווים אליה, ישנם גם חסרונות. המחשב הוא כלי מבורך, אך הוא עשוי להיות גם כלי הרס – בעיקר לביצוע עבירות פליליות.

מהן בעצם עבירות מחשב? כיצד נגדיר עבירות מחשב? ומה חשוב לדעת בנושא?

לשם כך, חיברנו את המאמר שלהלן, שבמסגרתו נדון בשאלות לעיל. כמו כן, נבהיר שהמאמר שלהלן הוא מאמר כללי, ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי ספציפי.

כיצד אפשר להגדיר עבירות מחשב?

לכאורה, הפרשנות למונח עבירות מחשב, היא קלה: כל עבירה שנעשית באמצעות המחשב או רשת האינטרנט. עם זאת, רצוי לערוך הפרדה בין עבירות שבהן המחשב הוא כלי עזר לביצוע העבירה, לבין עבירות מחשב – שמוגדרות בחוק ייעודי שנקרא חוק המחשבים, התשנ"ה–1995 (להלן: "חוק המחשבים"). חוק המחשבים מונה מספר עבירות, שמהוות עבירות מחשב בסיסיות. לעומת זאת, המציאות מלמדת שמגוון רב של עבירות פליליות, נערכות היום באמצעות מחשבים – למרות שהעבירות עצמן, נעשות כאשר המחשב הוא כלי לביצוע העבירה (לדוגמא – עבירות של הסתה שנעשות באמצעות מחשב ועוד).

עבירות מחשב לפי חוק המחשבים:

כאמור, חוק המחשבים הוא חוק שמונה מספר עבירות ספציפיות שנוגעות למחשבים. עם זאת, חשוב להעיר כי חוק המחשבים הוא חוק מאוד ישן, ולמעשה אין לו כל נגיעה לאינטרנט – שהרי הוא חוקק לפני עידן האינטרנט. כלומר, חוק המחשבים כולל עבירות עיקריות של חדירה לחומרי מחשב, או גישה למחשבים של אחרים. נסביר:

עבירה אחת שמוכרת בחוק המחשבים, היא עבירה של שיבוש פעולה תקינה של מחשב או עבירה של הפרעה או מחיקה של חומר של מחשב של אדם אחר. יש לציין כי עבירות אלו הן עבירות חמורות למדי, שעונשן עומד על 3 שנות מאסר. עבירה נוספת שקבועה בחוק המחשבים, היא עבירה של כתיבת תוכנה זדונית, שיש בה כדי לפגוע במחשבים אחרים, ועונשה עומד על 3 שנות מאסר. עבירה נוספת שקבועה בחוק המחשבים, היא עבירה של חדירה לחומר מחשב, שהתכלית שלה – היא לעבור עבירה נלווית – אחרת. עבירה זו היא עבירה שעונשה עומד על 4 שנות מאסר.

אם נסכם בקצרה: חוק המחשבים עוסק בעבירות של פגיעה במחשבים – פשוטו כמשמעו.

עבירות שנעשות באמצעות מחשבים:

כאמור, חוק המחשבים עוסק בפגיעה במחשבים. עם זאת, ישנן עבירות רבות שנעשות באמצעות מחשבים. עבירות אלו יכולות להיות מגוונות מאוד, אבל עדיין – המחשב הוא כלי משמעותי בהן. הבה נפרט חלק מהן:

עבירות של הסתה באמצעות המחשב – באופן כללי, עבירה של הסתה יכולה להתבצע גם שלא באמצעות מחשבים. עם זאת, עם התקדמות הרשתות החברתיות, כיום מדובר בעבירה שלעיתים נעשית באמצעות מחשבים, לעיתים על רקע גזעני או לאומני. כלומר – עבירות של הסתה לאלימות או גזענות, הן עבירות שלעיתים נעשות באמצעות מחשבים.

עבירות של פגיעה בפרטיות – פגיעה בפרטיות יכולה להתבצע במובנים רבים: החל מהצצה או בילוש, ועד לפריצה למחשב או פרסום באמצעות מחשב של תמונות אינטימיות, והדוגמאות עוד רבות. במילים אחרות, עבירות של פגיעה בפרטיות הן עבירות מגוונות, אך אלו עבירות שבהחלט יכולות להיעשות באמצעות מחשבים.

עבירות מין – לצערנו, עבירות מין הן עבירות שיכולות להיעשות בדרכים רבות. לעיתים, ישנן עבירות מין שנעשות באמצעות המחשב, החל מאחזקה של חומרי פדופיליה ועד לעבירות של שליחת תמונות עירום (מה שלעיתים מהווה פגיעה בפרטיות וגם הטרדה מינית). כך שגם עבירות מין, יכולות להיעשות באמצעות המחשב.

לסיכום:

עבירות מחשב הן עבירות מגוונות. כיום, עם הקידמה והתפתחות הטכנולוגיה, מחשבים מהווים יותר ויותר כלי עבודה – גם לעבריינים, מכל המינים והסוגים. כך או אחרת, במידה ונעצרתם/ן בגין עבירות מחשב, או עבירות שנעשות באמצעות מחשב, מומלץ מאוד להיעזר בעורך דין פלילי בעל ניסיון.

השאר תגובה

דילוג לתוכן